Bóg patrzy jak czekasz. Dobrze jest czekać w milczeniu na zbawienie Pana” Treny 3, 26
Spotkanie dla kobiet on-line. Prowadzi Ewa…
Witajcie,
Dzisiaj miałam prowadzić razem z Hanią i Basią nasze „spotkanie siostrzane” Przygotowałam mój temat ok. 4 miesięcy temu i nie przypuszczałam, że stanie się on taki aktualny . Brzmi on „Bóg patrzy jak czekasz”
Chcę się z wami podzielić paroma myślami z moich notatek a jeśli Bóg pozwoli to może w przyszłości będę mogła rozwinąć ten temat na naszych spotkaniach już w waszym towarzystwie 🙂
Myślę, że wszystkie teraz czekamy na to, kiedy skończy się ten trudny czas i kiedy będzie można wrócić do „ starego, normalnego życia” . Każda z nas różnie radzi sobie z tym czekaniem bo jesteśmy w różnych okolicznościach życia .
1 ) Wiem, że można w różny sposób „czekać” : w dobry sposób – konstruktywnie, cierpliwie lub źle – działając destrukcyjnie na innych lub siebie. Widać to dobrze na przykładzie dzieci. Niektóre gdy na coś czekają co chwila, z niecierpliwością się pytają i denerwują wszystkich dookoła, inne siedzą spokojnie i wyczekuję na właściwy czas . Może pamiętacie postać Shreka z bajki , który pytał co chwilą w podróży –„Daleko jeszcze ???” Jakie to było denerwujące !!!
Ostatnio zaczęłam szukać w Biblii tych postaci, które musiały długo na coś czekać – niektóre z nich robiły to naprawdę dobrze, inne próbowały ciągle Boga pospieszać, wyręczać lub stwierdziły, że On zwleka i nie można na Nim polegać bo zapomniał o nich.
Dla mnie wspaniałym przykładem jest Dawid. Przez bardzo długi czas musiał ciągle uciekać przed Saulem. Czytam o jego zniechęceniu, zmęczeniu fizycznym , psychicznym, ciągłymi ucieczkami, niepewnością jutra , życiu w ciągłym zagrożeniu. Choć nasza sytuacja jest o wiele lepsza z pewnością mamy ochotę za nim powtórzyć pytanie do Boga „ Panie, jak długo…?” (Psalm 6, 4 b). „ Dopókiż mieć będę zmartwienie w duszy , a strapienie w sercu –codziennie ?” (Psalm 13, 3 ).
Bóg zna naszą naturę, On nas stworzył ( jesteśmy w końcu Hand made by God) . W Jego Słowie czytamy „ Przewlekłe oczekiwanie sprawia sercu ból” (Przyp. 13, 12). Czekanie nie jest łatwe, jest czasami bardzo, bardzo trudne.
Jakie jest moje czekanie ? Czy jest rosnącym rozgoryczeniem, narastającą frustracją , gniewem na sytuację czy może akceptacją, uczeniem się pokory, pytaniem się Pana „ Co chcesz mi dzisiaj powiedzieć i czego nauczyć w obecnej sytuacji ?”
Bóg patrzy na Ciebie jak czekasz .
2) Z czekania mogą powstawać dobre, piękne rzeczy .
Gdyby nie czekanie Dawida nie mielibyśmy tylu wspaniałych Psalmów. Są one w obecnej rzeczywistości niezwykłym źródłem pociechy i pokrzepienia dla nas: „Ale ja Tobie ufam, Panie, mówię Tyś Bogiem moim. W ręku twoim są losy moje”( Psalm 31, 15-16)
Nie mielibyśmy całej historii Abrahama i Sary gdy tyle lat czekali na dziecko, przykładu kobiety, która musiała 12 lat czekać na uzdrowienie z krwotoku i wiele innych niezwykłych biografii.
Jeremiasz doznając zniechęcenia wiedział co pisze : „ Dobrze jest czekać w milczeniu na zbawienie Pana” Treny 3, 26
Jak ty wykorzystujesz „czas czekania” ? Czy Twoja ufność do Boga będzie silniejsza jak On wysłucha twoją modlitwę czy pokona Cię zwątpienie, gorzkość i lęk i naznaczy Cię na przyszłe lata twojego życia?
Bóg patrzy jakie będą owoce twojego czekania .
3) Nie znamy odpowiedzi na pytanie kiedy i jak długo będzie trwała epidemia . Szukamy jej zawzięcie w informacjach, u specjalistów, w statystykach, w historii ludzkości . Człowiek potrzebujemy się uchwycić czegokolwiek aby mieć nadzieję.
W Biblii nasza nadzieja jest nazwana: „kotwicą duszy, pewną i mocną” ( Hebr. 6, 19) i powinna się ona znajdować nie w/w źródłach ale w tym, że znamy Tego, który zna odpowiedz na każde pytanie .
Czy możesz powiedzieć za Dawidem „Pokładam w Panu Bogu nadzieję moją” (Ps. 73, 28) ? Bohaterowi wiary nie przetrwali dlatego, że wiedzieli kiedy ich problemy się skończą ale dlatego, że mieli nadzieję – wiarę i pewność w dobroć, mądrość i wszechmoc naszego Ojca, który jako jedyny nie jest zaskoczony tym co dzieje na świecie.
Jego obecność jest najbezpieczniejszym miejscem schronienia „Schronem pewnym jest Bóg wiekuisty a tu na dole Jego ramiona wieczne” V Mojż 33, 27. Nawet kiedy wszystko zawodzi, Boża obecność rozciąga nad nami jak niewidzialny namiot pod którym nadal możemy cieszyć się życiem i świętować Jego wierność.
Bóg patrzy w czym lub w kim pokładasz nadzieję.
I na zakończenie -nasz Ojciec dał nam dobrą radę na obecny czas:
„Baczcie więc pilnie , jak macie postępować , nie jako niemądrzy lecz jako mądrzy , wykorzystując czas gdyż dni są złe”. Ef 5, 15-16
Podaję parę propozycji na dobre wykorzystanie czasu
- Przypomnij sobie listę sióstr z naszego kościoła i módl się każdego dnia o jedną z nas . Możesz wzbogacić modlitwę telefonem do niej lub napisanie sms z wersetem .
- Wejdź na stronę www.dobraczastka.pl To blog prowadzony przez dwie Magdy dla kobiet, które chcą lepiej poznać Boga.
- Wyznacz sobie mały cel na najbliższy tydzień – spróbuj powiedzieć 3 os.obom o Jezusie (np. poprzez wrzucenie traktatu do skrzynki, napisanie maila)
Życzę Wam, kochane abyśmy codziennie zwracały się do naszego Ojca „ Mocy moja, Ciebie trzymać będę” Ps. 59, 10